Jakie wybrać ściskacze do rąk?

Kiedy pada określenie „ściskacz do rąk”, człowiek od razu ma przed oczami antystresowe piłeczki, które ugniata się w dłoni w chwilach wzmożonego napięcia. Jednak ściskacze to nie tylko tego rodzaju produkty, bowiem ich wybór jest znacznie większy. Ściskacze często są używane przez uczestników zajęć fitness, wspinaczy czy osoby podnoszące ciężary, ale tak naprawdę mogą być stosowane przez wszystkich, niezależnie od wieku. Ich dużą zaletą jest niewielki rozmiar, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby ćwiczyć ze ściskaczem nawet w pracy czy na urlopie. Jakie ściskacze można znaleźć w sklepach?

Ściskacz do rąk to dość niepozorny i bardzo prosty przyrząd. Jego zadaniem jest wzmocnienie mięśni rąk i przedramion, a także trening nadgarstków. Oczywiście trudno spodziewać się efektownych rezultatów, jeśli ściska się wyłącznie piłeczkę antystresową, ale używanie bardziej profesjonalnych ściskaczy z pewnością wpłynie na mięśnie dłoni. Ściskacze stawiające lekki opór to idealne narzędzie np. do rehabilitacji ręki, jeśli ktoś wcześniej uległ wypadkowi czy miał przeprowadzony zabieg lub operację tej partii ciała. Co warto wiedzieć o ściskaczach, aby wybrać dobry model?

Rodzaje ściskaczy

Może się wydawać, że dostępnych w sklepach ściskaczy do rąk jest niewiele, jednak tak naprawdę wybór jest dość spory. Przede wszystkim jednak należy się kierować komfortem użytkowania. Dobrze jest przed zakupem wykonać klika ściśnięć danym ściskaczem, aby przekonać się, czy dobrze leży w ręce, nie ślizga się, jest przyjemny w dotyku i nie powoduje nieprzyjemnego uciskania. Jakie rodzaje ściskaczy udostępniają producenci?

a)Piłeczki antystresowe – najbardziej powszechne ściskacze, uniwersalne i lekkie. Można je ściskać całą dłonią lub tylko palcami. Dostępne są zwykłe piłeczki lub takie z gumkami na palce.

b)Krążki – wykonane z gumy, pełnią podobną rolę co piłeczki antystresowe. Niektóre modele mogą posiadać wypustki. Podobnie jak w przypadku piłeczek z ich pomocą można ćwiczyć całą rękę albo jedynie palce.

c)Ściskacze sprężynowe – to najbardziej profesjonalne ściskacze, używane także przez sportowców. Część modeli posiada regulację oporu. Mogą mieć rączki plastikowe lub z pianki neoprenowej. Rączki piankowe są przyjemniejsze w dotyki i nie ślizgają się podczas ćwiczeń.

d)Ściskacz palców – to specjalne urządzenie, które pozwala na wzmacnianie mięśni palców. Dzięki niemu można trenować nawet jeden, konkretny palec.

Najlepsze ściskacze

Ściskacze do rąk, podobnie jak w przypadku innych przyrządów treningowych, należy dobierać do własnych potrzeb i preferencji. Bardzo istotny w ściskaczach jest opór, jaki stawiają – to on decyduje o tym, czy ściskacz jest tylko antystresowym gadżetem, czy profesjonalnym narzędziem do ćwiczeń lub pomocą w rehabilitacji. Typ rączki także jest bardzo ważny, bowiem jednym użytkownikom będą lepiej pasować te wyprofilowane plastikowe, a inni będą preferować rączki miękkie, piankowe. Zawsze warto wybierać produkty sprawdzonych producentów, które nie ulegną zepsuciu po kilku intensywniejszych treningach. Jakie ściskacze cieszą się popularnością? Przede wszystkim sprężynowe takich firm jak HMS, Spokey, Kettler czy Reebok.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz