Wiertła do drewna - co warto wiedzieć

Wiertła spiralne są najbardziej popularnym typem wierteł, czy to do drewna, metalu czy betonu. Są one bardzo popularne ze względu na ich prostotę, niski koszt i wszechstronność. Bardziej doświadczeni majsterkowicze będą w stanie zidentyfikować różnice pomiędzy wiertłami i ich zastosowaniami. Przyjrzyjmy się teraz wiertłom do drewna, których możesz użyć. 

Jak rozpoznać wiertło do drewna?

Drewno jest miękkim materiałem, więc prawie każde wiertło może wywiercić w nim otwory. Niewłaściwy typ wiertła może również spowodować uszkodzenia drewna, takie jak nierówności lub drzazgi. Aby zapobiec przypadkowemu wyślizgnięciu się wiertła i zapewnić równy otwór na każdej głębokości, wiertła do drewna posiadają punkt centrujący. Wiertła do drewna mają również inny kąt wierzchołkowy niż wiertła do metalu. Dzięki temu lepiej radzą sobie z niejednorodnymi i włóknistymi strukturami drewna, takimi jak sęki. Wykonane są ze stali szybkotnącej, która jest odporna na gwałtowne zmiany temperatury. 

Jak wiercić w drewnie

Możesz użyć ogranicznika głębokości, jeśli go posiadasz. Jeśli nie, można zaznaczyć grubość deski na wiertle lub docelową głębokość otworu taśmą. Pozwoli nam to na dokładniejsze wiercenie i zapewni powtarzalność. Po umieszczeniu ostrza centrującego na środku przyszłego otworu możemy lekko docisnąć narzędzie. Wyczucie jest kluczem do dobrego wiercenia w drewnie. Ani prędkość ani siła nacisku nie powinny być zbyt duże. Wiertło może się stępić i przegrzać, jeśli jest ustawione zbyt szybko. Może nawet przypalić krawędzie. Aby pozbyć się nadmiaru wiórów, dobrze jest czasem wycofać wiertła. Mogą się one skleić i zablokować wiertło. Musisz być ostrożny podczas wiercenia do oporu. Zbyt szybkie wyjście może spowodować odpryskiwanie spodu. Lepiej jest zrobić mały otwór używając kołka centrującego, a następnie odwrócić płytę tak, aby można było kontynuować wiercenie od tyłu.

osoba wiercąca w drewnie

Jakie wiertła są najlepsze do drewna?

Do wiercenia w drewnie można używać różnych narzędzi: wierteł z płaskim ostrzem (wierteł spiralnych), koronek wiertniczych, otwornic i wierteł z płaskim ostrzem. Są one dostępne w różnych kształtach i funkcjach. Występują w różnych stylach, w tym w wersji klasycznej lub z długimi wiertłami do drewna. Chwyt wiertła może mieć 400 mm, 600 mm lub 1000 mm długości. Najbardziej powszechnym i szeroko stosowanym typem wiertła do drewna jest spiralne wiertło do drewna. Są one dostępne w rozmiarach od 3 do 30 milimetrów średnicy. Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie do wierteł do metalu ze względu na podobny kształt. Główna różnica tkwi w parametrach ich ostrzy. Wiertła spiralne do drewna wykonane są z dwoma (lub rzadziej czterema) ostrzami. Znajdują się one pod kątem ostrym do zatoczki i mają kąt natarcia około 30*.

Żądło centrujące prowadzi narzędzie. Ostrza tną najpierw obwód otworu, a następnie jego środek. Dwa spiralne rowki są używane do odprowadzania wiórów. Wiertła ostrzoweWiertła ostrzowe lub znane również jako wiertła piórowe są używane do wiercenia większych otworów. Mogą one wiercić otwory o średnicy od 10 do 40-50mm. Mają one kształt ostrza. Ostrza są ustawione prostopadle do powierzchni drewna i przedzielone nożem centrującym. Nie są one przeznaczone do precyzyjnego wiercenia, ale warto je mieć w swoim zestawie wierteł. 

Otwornice do drewna

Można wykonywać większe otwory za pomocą otwornic, których zakres wynosi od 14 do 127 mm. Otwornice mają budowę pierścieniową z zębami tnącymi z węglików spiekanych po jednej stronie i centralnie umieszczonym zębnikiem. Mogą one wycinać tylko kontury koła. Są one bardziej przydatne do wiercenia otworów przelotowych, np. w cieńszych płytach meblowych, aby pomieścić kanały kablowe w biurkach. Wiertła puszkowe do drewna Czasami potrzebny jest duży otwór, który ma równe dno i jest wywiercony do środka. Wiertła puszkowe służą do usunięcia całej objętości otworu. Wiertła do zawiasów są jednym z rodzajów wierteł puszkowych, które pasują do większości rozmiarów okuć drzwiowych. Występują one w rozmiarach 26 mm, 32 mm i 35 mm.

Zestaw wierteł do drewna

Możemy wybrać konkretne rozmiary wierteł do konkretnych prac. Zestaw wierteł do drewna jest lepszym rozwiązaniem, jeśli jesteś majsterkowiczem. Wiertła spiralne znajdziemy w zestawie 6-8 elementowym o średnicach od 3 do 6 mm do 10 mm lub 22 mm. Przyda się kilka wierteł szpadlowych, w najczęściej spotykanych rozmiarach, czyli 10 mm - 12 mm, 16 mm - 18 mm, 16 mm, 18 mm. 20 mm i 25 mm. Przydatny jest również zestaw otwornic uniwersalnych o zakresie 26-63 milimetrów. Wiertło fazowe to wiertło, które wierci otwory pod śruby. Wiertło to jest poszerzone na końcu, aby ułatwić obróbkę otworu szerszym wiertłem. 

Więcej o narzędziach do drewna znajdziesz na http://luparki-swidrowe.pl/

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz