Rentgen zębów i jego specyfika

Badanie RTG zębów znane też jako rentgen zębów albo rentgen stomatologiczny to jedna z najpopularniejszych procedur diagnostycznych, z jakimi mamy do czynienia obecnie w stomatologii. Można znaleźć wiele wskazań do jej zastosowania, za korzystaniem z rentgena przemawia zaś również to, że badanie jest bezbolesne, nie zabiera wiele czasu, a do tego nie trzeba długo się do niego przygotowywać.

Rentgen zębów i jego historia Badania rentgenowskie nie należą do nowych, z powodzeniem wykorzystuje się je bowiem począwszy od lat trzydziestych dwudziestego wieku. Po raz pierwszy wykonano je w Stanach Zjednoczonych, jednak nie minęło wiele czasu, a wspomniane badania stały się popularne na całym świecie. Badanie można przeprowadzić dzięki promieniowaniu X. Przechodzi ono przez kolejne tkanki ludzkiego organizmu, okazuje się jednak, że sam stopień jego wchłaniania nie zawsze jest taki sam. Tkanki miękkie pochłaniają go mniej niż kości, co sprawia, że na każdym zdjęciu mają kolor czarny. Kości, ponieważ wchłaniają znacznie więcej promieniowania, są doskonale widoczne na zdjęciach, bo mają białe kształty.

Kiedy zaleca się wykonanie badania rentgenowskiego zębów? Badanie rentgenowskie jest dziś z powodzeniem wykorzystywane we wszystkich gałęziach medycyny. W stomatologii mamy zresztą do czynienia z jego kilkoma objawami. W przypadku pantomogramu i cefalometrii mamy do czynienia z badaniami przekrojowymi. Klasyczny rentgen zębów jest badaniem punktowym, a jego zasięg to maksymalnie cztery zęby. Ogromną zaletą tego badania niezmiennie pozostaje jego dokładność. To właśnie ona sprawia, że rentgen jest zlecany między innymi podczas diagnozowania urazów mechanicznych zębów, przed wyrwaniem zęba, w diagnostyce stopnia zaawansowania próchnicy oraz przy pojawieniu się stanów zapalnych i chorób dziąseł. To także nieocenione wsparcie, gdy planuje się leczenie protetyczne, a także zabiegi chirurgii stomatologicznej. Niejednokrotnie rentgen zaleca się też w celach kontrolnych, aby ocenić, jak skuteczny był dany zabieg albo leczenie.

Przebieg badania Rentgen zębów jest zaliczany do badań nie tylko krótkotrwałych, ale i bezbolesnych. Nie wymaga też od pacjenta żadnego szczególnego przygotowania. Przed wykonaniem badania RTG można normalnie jeść i pić, wykonywać wszystkie czynności, a także przyjmować leki. Jeszcze nie tak dawno do wykonywania rentgena wykorzystywany był sprzęt wykorzystujący kliszę. Przed badaniem pacjent był więc proszony o założenie specjalnego fartucha z gumy ołowianej, a potem w jego jamie ustnej umieszczano kliszę prosząc pacjenta o przytrzymanie jej palcem. Wykonywanie zdjęcia zajmowało kilkanaście sekund. I dziś mamy do czynienia z taką technika, coraz większą popularnością cieszą się jednak również aparaty cyfrowe. Pacjent ma za zadanie włożyć do ust cyfrowy czujnik odpowiednio zabezpieczony folią, a wykonanie zdjęcia jest możliwe w ciągu zaledwie kilku sekund. Plusem takiego rozwiązania jest również to, że zdjęcie jest natychmiast widoczne na ekranie komputera zachwycając doskonałą jakością.

https://cdcstomatologia.pl/diagnostyka-radiologiczna.html

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz