Pytania i odpowiedzi dotyczące aparatu ortodontycznego Hyrax

Podczas wizyty lekarz ortodonta mógł użyć mniej znanego terminu lub specjalistycznej nazwy do opisania aparatu ortodontycznego. Wyjaśnił, a może w ogóle nie wyjaśnił. Możesz jeszcze poczytać o tym cudzie w drodze do domu po operacji lub zaraz po powrocie do domu. Brzmi to bardzo znajomo, prawda? Ważne jest, aby zrozumieć obie strony medalu. Poznasz nie tylko teorię specjalisty, ale także praktyczne doświadczenia pacjentów.

Od jakiegoś czasu systematycznie pytacie nas o aparat ortodontyczny typu Hyrax. Gwoli ścisłości, ani Michał, ani ja nigdy nie nosiliśmy tego typu aparatu. Dotarliśmy do Marty, właścicielki firmy Hyrax, która podzieliła się z nami swoimi wrażeniami z leczenia tym typem aparatu. My również dołożyliśmy coś od siebie udostępniając literaturę fachową.

Tak więc dziś pytanie, dziś odpowiedź. Zapraszamy do dalszej lektury!

1. Co to jest Hyrax i jakie są jego zalety?

Aparat Hyrax można określić jako stały aparat ortodontyczny o grubym łuku, który służy do poszerzania górnej i dolnej szczęki. Składa się on z śruby i pierścieni oraz przęsła wykonanego z metalu. Może również zawierać zaczepy do mocowania maski twarzowej.

2. Czy aparat Hyrax może być noszony przed lub po standardowym aparacie stałym?

Aparat Hyrax może być stosowany przed założeniem innych aparatów ortodontycznych. Po uzyskaniu rozszerzenia szczęki można zastosować płytkę retencyjną lub aparat grubołukowy, aby je utrzymać lub skorygować ustawienie zgryzu/zębów.

3. Jak działa aparat ortodontyczny Hyrax?

Proces wiązania był bezbolesny i szybki. Ortodonta najpierw przymierzył aparat na mnie. Przez chwilę czułam Hyrax w ustach, mimo że moje usta były zamknięte.
Następnie przygotował moje zęby do założenia aparatu, nawiercając je nieco, a następnie nakładając na nie kwaśny płyn (prawdopodobnie kwas fosforowy). Następnie nałożony został cement. Wreszcie można było założyć aparat i docisnąć go do górnych zębów. Trwało to około pół godziny.

4. Czy Hyrax jest szkodliwy?

Aparat Hyrax musi być obracany zgodnie z zaleceniami ortodonty, aby uzyskać szeroką szczękę. W tym celu stosuje się specjalny klucz, który pasuje do aparatu. Chociaż zdejmowanie aparatu może być bolesne (przynajmniej dla mnie), ból zwykle ustępuje w ciągu kilku minut. Aparat jest stopniowo wchłaniany przez twarz. Następnie usuwana jest śruba, aż do uzyskania szerokiego zgryzu. Po tym czasie ortodonta blokuje śrubę i nie robimy już nic z aparatem. Czekamy, aż na podniebieniu wytworzy się nowa tkanka kostna.

Aparat posiada również haczyki, które umożliwiają założenie maski (tzw. "headgera") w górnej części aparatu. Mogą one zaczepiać się o policzki i powodować urazy. Można temu zapobiec, woskując haczyki zaraz po rozpoczęciu noszenia aparatu ortodontycznego.

Więcej do przeczytania na stronie https://przezroczystyaparat.pl/aparaty-ortodontyczne/rhlr/aparat-ortodontyczny-i-maska-na-twarz.html

Aparat ortodontyczny

5. Jak się czuje Hyrax w ustach?

Na początku jest to dziwne. Aparat Hyrax jest trudno dostępny na podniebieniu. Aby zdjąć aparat, należy użyć śruby znajdującej się na podniebieniu.
Mówienie i połykanie może być utrudnione. Musisz się przystosować i nauczyć do nowej sytuacji. Głośne i częste mówienie ułatwi szybsze mówienie. Śpiewanie jest również dobrym pomysłem.
Hyrax posiada również przewody, które są pokryte plastikiem. Choć przez jakiś czas pokrycie to może być nieprzyjemne, zwykle znika po pierwszym myciu zębów po założeniu aparatu.

6. Czy Hyrax utrudnia jedzenie?

Może to utrudniać. Mogą wystąpić przejściowe trudności z połykaniem. Resztki jedzenia mogą również dostać się pomiędzy aparat ortodontyczny, podniebienie lub do śrub. Aparat ortodontyczny utrudnia również żucie pokarmów, ponieważ chroni górne zęby. Miękkie pokarmy nie powinny być żute przez dłuższy czas i nie powinny pozostawiać resztek jedzenia w aparacie ortodontycznym. Na podstawie moich osobistych doświadczeń zalecam unikanie np. chipsów, mięsa, gumy do żucia i owoców z małymi pestkami. Pestki te mogą dostać się do śrub, co może być dość trudne do usunięcia.

7. Jak mogę dbać o mojego Hyraxa?

Twój ortodonta prawdopodobnie udzieli Ci wielu pomocnych rad. Wyciągam szczoteczkę do zębów (w moim przypadku jest to szczoteczka elektroniczna) i nakładam na zęby pastę ortodontyczną. Następnie przez dwie minuty szoruję aparat ortodontyczny. Następnie okrężnymi ruchami szczotkuję zęby szczoteczką jednopęczkową, którą można kupić w gabinetach stomatologicznych lub przez Internet. Następnie płuczę jamę ustną płynem.

8. Na jakie problemy i awarie Hyraxa powinniśmy być przygotowani?

Jak każdy aparat ortodontyczny, nie jest on trwały i na drodze do wyprostowania naszych zębów mogą pojawić się przeszkody. Najpoważniejszą z nich jest częściowe odklejenie się aparatu, mimo że cement stomatologiczny jest bardzo wytrzymały. Drugim, mniej poważnym problemem jest trudność z odkręceniem aparatu. W obu przypadkach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ortodonty.

Inną przyczyną niepowodzeń jest zablokowanie otworu na śrubę przez ślinę lub resztki jedzenia. Problem ten można zazwyczaj rozwiązać poprzez delikatne czyszczenie aparatu za pomocą wykałaczki. Podkreślam, jak ważne jest delikatne czyszczenie aparatu, nie zmuszanie. Jeśli to się nie uda, można również udać się do gabinetu ortodontycznego.

9. Jak długo należy nosić aparat Hyrax?

O wszystkim decyduje lekarz ortodonta. Stopień zaawansowania problemu i gotowość pacjenta do współpracy (w tym dyscyplina) będą decydować o czasie leczenia. Według mojej wiedzy aparat Hyrax może być noszony przez około sześć miesięcy.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz