Zasady dofinansowania in vitro dla poznaniaków

Na początku 2017 roku Rada Miasta Poznań przyjęła program dofinansowania metody in vitro. W ten sposób poznaniacy starający się bezowocnie o dziecko, po spełnieniu odpowiednich wytycznych, będą mogli otrzymać dofinansowanie udziału w programie zapłodnienia pozaustrojowego.

O programie in vitro w Poznaniu

Dofinansowanie in vitro w Poznaniu jest od niedawna dostępne dzięki programowi przegłosowanemu przez Radę Miasta Poznań - „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2017-2020”. Na jego realizację wygospodarowano kwotę 1,9 mln zł, co przełoży się na pomoc ponad 400 parom.

Samorząd zapowiedział już, że istnieje możliwość dofinansowania nawet 100 proc. poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 5 tys. zł, na co najmniej jedną, a nie więcej niż trzy procedury zapłodnienia in vitro.

Pary mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 100 proc. kosztów, jednak nie więcej niż 2 tys. zł dla co najmniej jeden i nie więcej niż trzech procedur dawstwa zarodka.

Kto może liczyć na dofinansowanie in vitro?

Program ma zapewnić możliwość skorzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego i metod wspomaganego rozrodu parom, które:

  • mają stwierdzoną niepłodność,
  • wykorzystały już inne możliwości terapeutyczne leczenia niepłodności.

Ponadto muszą to być osoby, będące mieszkańcami Poznania i spełniające ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia in vitro, m.in. mogą to być pary małżeńskie lub żyjące w związku partnerskim, które przejdą badania lekarskie i laboratoryjne zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, z dnia 23 października 2015 r. w sprawie wymagań zdrowotnych dla kandydata na dawcę komórek rozrodczych, w celu dawstwa partnerskiego i dawstwa innego niż partnerskie. Kobiety chcące wziąć udział w programie, muszą mieć od 20 do 43 lat.

Trzy kliniki w programie dofinansowania in vitro w Poznaniu

W Poznaniu do miejskiego programu in vitro przystąpiły trzy kliniki, w których niepłodne pary będą mogły uzyskać pomoc w staraniach o dziecko. To kliniczny szpital znajdujący się przy ulicy Polnej, jak i dwa prywatne ośrodki - klinika InviMed oraz Ivita. Kliniki te zostały już zaakceptowane przez wojewodę. Program dofinansowania in vitro w Poznaniu powinien ruszyć w połowie sierpnia 2017 roku.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz