Meble kuchenne bez górnych szafek wiszących – za i przeciw

W nowoczesnych aranżacjach kuchni nie brakuje odważnych rozwiązań – jednym z nich jest brak górnych szafek. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrza prezentują się ciekawie i oryginalnie, ale czy wciąż są praktyczne? Podpowiadamy, jakie zalety może mieć kuchnia pozbawiona górnej zabudowy i kiedy warto wybrać taką aranżację.

Aranżacje bez górnych szafek od kilku sezonów zyskują na popularności. Aranżacji w tym stylu nie brakuje w magazynach branżowych, na Instagramie oraz platformie Pinterest. Rezygnacja z wiszących szafek bez wątpienia daje wiele nowych możliwości w zakresie urządzenia wnętrza, ale budzi także kilka wątpliwości. Osoby zainteresowane takimi aranżacjami zastanawiają się, na przykład, czy meble bez szafek wiszących zapewnią wystarczającą ilość miejsca do przechowywania wszystkich niezbędnych w kuchni sprzętów i produktów. Jak to wygląda w praktyce? Czy kuchnia bez górnych modułów może być funkcjonalna?

Zalety zabudowy kuchni bez szafek wiszących

Umeblowanie bez górnej linii szafek doskonale sprawdzi się zwłaszcza w małych kuchniach. Wolna przestrzeń nad dolnymi blatami sprawia, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe i bardziej przestronne. Rezygnacja z masywnych szafek wiszących jest także sposobem na doświetlenie wnętrza i dodanie mu lekkości. Warto o tym pomyśleć także w przypadku kuchni otwartych na salon, gdzie estetyka i spójność aranżacyjna obu wnętrz jest szczególnie ważna. Bez szafek wiszących unikniemy typowo „roboczego” klimatu kuchni, dzięki czemu pomieszczenie stanie się bardziej reprezentacyjne i przytulne. Z kolei przestrzeń, jaką zyskamy po likwidacji górnych modułów, można przeznaczyć na inne, bardziej nowoczesne rozwiązania, na przykład minimalistyczne półki czy relingi, które podnoszą walory estetyczne pomieszczenia.

Brak szafek wiszących, a funkcjonalność kuchni

Jednym z podstawowych zarzutów wobec kuchni bez szafek wiszących jest brak wystarczającej ilości miejsca do przechowywania. Warto pamiętać jednak o nowoczesnych rozwiązaniach aranżacyjnych, takich jak meble kuchenne na wymiar, które dają nam więcej możliwości w gospodarowaniu przestrzenią. Wybierając kompletną zabudowę pod wymiar naszej kuchni, zapewnimy sobie wystarczająco miejsca do magazynowania wszelkich niezbędnych sprzętów i akcesoriów kuchennych.

Przy braku górnych szafek ważne jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni pod blatem i wokół niego. Nowoczesne kuchnie modułowe i na wymiar posiadają jednak rozwiązania, które ułatwią nam funkcjonalne urządzenie wnętrza. Pojemne szafki, szuflady cargo oraz elementy wysokiej zabudowy z szafek kolumnowych to tylko niektóre z pomysłów, które warto wziąć pod uwagę. Meble na wymiar pozwolą też na zagospodarowanie całej dostępnej przestrzeni, włącznie z problematycznymi wnękami czy kątami.

Czym zastąpić wiszące szafki do kuchni?

Rezygnując z wiszących szafek, zyskujemy sporo wolnej przestrzeni na ścianie. Jak ją wykorzystać? Jednym z najpopularniejszych ostatnio rozwiązań jest montaż kilku otwartych półek lub relingów z haczykami. Takie dodatki sprawiają, że kuchnia wygląda bardziej nowocześnie, a jednocześnie zapewniają funkcjonalność wnętrza i dają dodatkowe miejsce do przechowywania potrzebnych akcesoriów. Otwarte półki można wykorzystać do wyeksponowania ozdobnych elementów zastawy, kolekcji książek kucharskich, ulubionych kubków czy dekoracyjnych pojemników na przyprawy. Z kolei haczyki i wieszaki mocowane na relingach to doskonałe miejsce, na przechowywanie naczyń i akcesoriów przydatnych podczas gotowania.

Warto dodać, że nie musimy całkowicie rezygnować z szafek wiszących. Czasem wystarczy tylko ograniczyć ich ilość do jednego czy dwóch modułów, by zauważalnie odmienić charakter wnętrza. Jeśli dysponujemy kuchnią w kształcie litery L, możemy zawiesić górne szafki na jednej ze ścian, a drugą przeznaczyć na ozdobne półki lub reling. W ten sposób uzupełnimy zabudowę, zyskamy dodatkowe miejsce na składowanie naczyń, których nie chcemy eksponować, ale nie stracimy wrażenia przestronności, o jaki nam chodziło.

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz