Praca w Poznaniu – gdzie szukać interesujących ofert w internecie?

​Poznań – stolica Wielkopolski, miasto dające bardzo szerokie możliwości rozwoju zawodowego, duży ośrodek akademicki, targowy i biznesowy.

Rynek pracy w Poznaniu to miejsce, gdzie odnajdą się zarówno pracownicy z wykształceniem branżowym, technicznym, jak i absolwenci studiów wyższych. Na wstępie nie sposób też pominąć informacji o stopie bezrobocia. To wskaźnik mówiący wiele o kondycji lokalnego rynku pracy w Polsce i poszczególnych jej regionach. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego Poznań od lat znajduje się wśród obszarów z najniższą stopą bezrobocia. Przykładowo w marcu 2021 r. wskaźnik wynosił 2,2% w Poznaniu, 3,9% w województwie wielkopolskim, 6,4% w skali kraju.

Niskie bezrobocie w połączeniu z dużym zapotrzebowaniem na pracowników i licznymi zawodami deficytowymi to niewątpliwe atuty Poznania. Tutejsze firmy oferują konkurencyjne zarobki, atrakcyjne warunki zatrudnienia, są otwarte na pracowników z Polski i zagranicy. Do kogo przedsiębiorcy najczęściej kierują oferty pracy w Poznaniu? Kto ma największe szanse, by zdobyć posadę od zaraz?

Oferty pracy: Poznań i okolice – gdzie szukać ogłoszeń o pracę?

Potencjał tego prężnie rozwijającego się ośrodka gospodarczego, jednego z największych w Polsce i liczącego się na arenie europejskiej, budowany jest przez ponad 114 tysięcy firm. Spory w nich udział mają inwestycje z kapitałem zagranicznym – głównie niemieckim, francuskim, amerykańskim, japońskim i brytyjskim. Za kluczowe dla rozwoju Poznania sektory gospodarki uznaje się zaawansowaną technologicznie produkcję, branżę BPO/SSC, badania i rozwój, sektor targowy oraz rekreację i rozrywkę. Jeśli chodzi o przemysł, najwięcej miejsc pracy generują branże motoryzacyjna, farmaceutyczna, spożywcza. Ponadto w przekroju branżowym wyróżniają się handel, rynek nieruchomości.

Wiele wskazuje na to, że poszukiwanie pracy w Poznaniu i jego okolicy może nie być skomplikowanym zadaniem. Wszystko zależy jednak od tego, czy dobrze się do całego procesu przygotujemy. Gdzie zatem szukać ofert pracy?

Sposobów pozyskiwania ogłoszeń jest co najmniej kilka. Warto przede wszystkim skupić się na możliwościach, jakie daje nam internet i pierwsze wirtualne kroki na rynku zatrudnienia skierować na portal pracy. Jednym z najpopularniejszych jest strona praca.pl. Znajdziemy na niej nie tylko najnowsze, zawsze aktualne ogłoszenia, które możemy filtrować wedle własnych preferencji, ale też kilka bardzo użytecznych rozwiązań, ułatwiających składanie aplikacji.

Pracodawcy komunikują się z potencjalnymi kandydatami także za pośrednictwem własnych witryn firmowych, profili w mediach społecznościowych. Warto śledzić, co nowego pojawiło się na stronach naszych wymarzonych pracodawców, ale jako priorytet potraktować właśnie portal pracy. Pamiętajmy również, aby zawsze weryfikować miejsca, do których przesyłamy nasze CV. Korzystając z nie do końca sprawdzonych źródeł, możemy trafić na nieuczciwych pracodawców czy osoby chcące np. wyłudzić nasze dane. Ten problem znika, jeśli wybierzemy sprawdzone źródło ofert. Na praca.pl weryfikację pracodawców przeprowadzają za nas eksperci rynku pracy, możemy być więc pewni, że aplikowanie za pośrednictwem tego serwisu jest całkowicie bezpieczne.

W szukaniu pracy pomocne mogą okazać się także usługi oferowane przez Powiatowy Urząd Pracy. Online – na wortalu służb zatrudnienia mamy dostęp do bazy ogłoszeń publikowanych za pośrednictwem PUP. W urzędzie możemy także skorzystać z usług doradcy zawodowego, uzyskać informacje o stażach, praktykach czy innych formach aktywizacji zawodowej.

Profesjonalne CV – jak je napisać?

Bez CV trudno się obejść w procesie rekrutacji. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest, ale już kwestia, jak je przygotować, by wyglądało profesjonalnie, wydawać się może bardziej problematyczna. Przede wszystkim pamiętajmy o wymogach formalnych. Obligatoryjnie w CV musimy umieścić:

  • nasze dane kontaktowe,

  • informację o doświadczeniu zawodowym,

  • informację o wykształceniu,

  • informację o poziomie znajomości języków obcych,

  • klauzulę ze zgodą na wykorzystanie naszych danych w procesie rekrutacyjnym.

Dodać możemy takie elementy jak:

  • profil zawodowy,

  • zdjęcie,

  • informację o ukończonych kursach/ szkoleniach/ zdobytych certyfikatach,

  • informację o umiejętnościach,

  • informację o zainteresowaniach.

Szybkie przejście przez wszystkie wymagane kroki tak, aby o niczym nie zapomnieć, ułatwia kreator CV, udostępniony na wspomnianym wyżej portalu z ogłoszeniami o pracę praca.pl. Wystarczy zalogować się na konto kandydata – które zakłada się bezpłatnie – i uzupełnić wszystkie rubryki. Gotowy dokument możemy zapisać w profilu kandydata i korzystać z niego, aplikując na kolejne stanowiska.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz