Masz, lub planujesz mieć drewniane schody? Zabezpiecz je!

Właściciele drewnianych schodów często zastanawiają się, czy można przedłużyć ich żywot poprzez odpowiednią konserwację. Wiele osób niemal natychmiast poddaje się myśląc, że to wymaga wiele czasu, wysiłku i umiejętności. Jak w większości takich przypadków - nic bardziej mylnego! W tym artykule dowiesz się najważniejszych rzeczy o konserwacji schodów wykonanych z drewna. 

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że nie ma jednej, złotej metody ochrony drewnianych schodów. W zależności od potrzeby, może to być czyszczenie lub impregnacja. Czyszczenie, to po prostu regularne dbanie o ich czystość i połysk. Pamiętaj, żeby nie robić tego ze zbyt dużą ilością wody, ponieważ drewno jest wrażliwe na wilgoć. Pod jej wpływem odkształca się, a naniesiony na nim lakier może odpryskiwać i łamać się. Świetnym rozwiązaniem są wszystkiego rodzaju emulsje do drewna, które czyszczą je bez nadmiaru wody, a zostawiają piękny połysk i zapach.

Impregnowanie z kolei odbywa się przy pomocy specjalnych środków do drewna: olejów, lakierów i bejc. Ich zadaniem jest zabezpieczenie drewna i zakonserwowanie go, choć oczywiście mają one także korzystny wpływ na estetykę drewnianych schodów. 

Schody drewniane

Lakierowanie to najbardziej popularny sposób impregnowania drewna. Lakiery są proste w użyciu i powszechnie dostępne, i chronią one schody przed mechanicznymi i chemicznymi uszkodzeniami. Bardzo ważne, abyś pamiętał że lakier nadaje połysku. Twoje schody drewniane mogą mieć niski, średni lub wysoki połysk. Mogą być też matowe lub półmatowe. 

Bejce, w odróżnieniu od lakieru, nadają drewnianym schodom barwy. Czasami drewno zmienia swój kolor i przestaje pasować do aktualnego wystroju wnętrza, albo odwrotnie - zmienia się kolor wnętrza. Powody dla których drewniany schody mogę odbarwiać to np. działanie słońca, temperatury, wody. Bejca nie pełni jednak funkcji ochronnej. Odświeża schody wizualnie, ale nie przedłuża ich żywotności, dlatego na każdą warstwę bejcy powinieneś położyć lakier. Zwłaszcza, jeśli zależy Ci na tym, by cieszyć się schodami jak najdłużej.

Oleje do schodów drewnianych to ciekawa alternatywa dla lakierów. Nie zostawiają wierzchniej warstwy, ale wnikają głęboko w strukturę drewna i umacniają je. Oleje sprawiają, że drewno szybciej się utwardza, przez co trudniej ulega pękaniu, złamaniu, kruszeniu. Olejowanie schodów nie jest też specjalnie trudne i nie prawdopodobnie poradzisz sobie z tym sam, bez problemów i bez potrzeby pomocy fachowców.

Co zrobić, aby zebezpieczyć drewniane schode olejem? Przede wszystkim zacznij od wyczyszczeniem powierzchni. Pozbądź się zabrudzeń, zwłaszcza np. tłuszczu oraz zeszlifuj wszystkie stare powłoki, jeśli jakieś są. Do szlifowania najlepiej użyj papieru ściernego, a w następnej kolejności (po oszlifowaniu powierzchni), wypoleruj ją. Tak przygotowane drewno możesz pokryć warstwą oleju, najlepiej używając do tego gąbki lub pędzla. Przyjmuje się, że minimalna liczba warstw to dwie. Gdy zobaczysz po ok. 15-20 minutach, że w niektórych miejscach oleju jest za dużo, po prostu zbierz go gąbką lub szmatką. Nie zapomnij też, by między aplikacją jednej a drugiej warstwy, i każdej kolejnej, zachować odstęp czasowy minimum 6-7h. 

Artykuł przygotowany przez specjalistę z https://stolarniadebina.pl/

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz