Jak zdobyć prawo jazdy? Kurs, szkolenie i dokumenty

Jak wygląda dzisiaj pełna droga do zdobycia upragnionego prawa jazdy i na co przyszli kierowcy muszą się przygotować? Przyjrzyjmy się krok po kroku wszystkim etapom prowadzącym do otrzymania dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami osobowymi w Polsce.

Dokumentacja niezbędna do przystąpienia do egzaminu

Zanim przyszły kierowca otrzyma możliwość przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy, musi skompletować kilka ważnych dokumentów. Są to: zaświadczenie od lekarza potwierdzające, że nadaje się na kierowcę (koszt ok 200 zł), złożenie wniosku PKK do wydziału komunikacji odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania i na koniec zapisanie się na kurs prawa jazdy kat.b. Badania lekarskie są formalnością, ale można w ich trakcie otrzymać nakaz jazdy w okularach, dlatego są niezwykle istotne. PKK to utworzenie Profilu Kursanta Kierowcy, a wybór szkoły jazdy i kursy jest już uzależniony od indywidualnych preferencji.

Szkoła jazdy i obowiązkowa nauka praktyczna

Wybrana szkoła jazdy powinna być dopasowana do lokalizacji kursanta tak, by miał do niej wygodny dostęp i mógł jednocześnie oszczędzić na dalekich dojazdach. W Wielkopolsce może to być np. OKS Pegaz, czy dowolna inna szkoła jazdy w Poznaniu, lub w regionie. Podobnie w każdym innym województwie: dobrze jest wybierać szkołę jazdy tak, by była blisko miejsca zamieszkania i jednocześnie prowadziła zajęcia nauki praktycznej w dużych miastach, w których nauka jazdy jest szczególnie wymagająca i powinna być przez kursanta opanowana perfekcyjnie.

Średnie ceny kursów w szkołach jazdy w Polsce oscylują między 1400-1700 zł, ale mogą się również zdarzyć oferty znacznie droższe lub skrajnie tanie. To warto się zastanowić nad tym jakie korzyści daje kurs o wiele droższy i czego nie daje kurs ekstremalnie tani, bo może się okazać, że są tego jakieś konkretne powody.

Egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego

Ostatni etapem zdobywania prawa jazdy są egzaminy w WORD. Tutaj ważne jest to, że aby do nich przystąpić należy mieć udokumentowane przejście nauki np. wszkole jazdy. Kursanci muszą mieć odbyte szkolenie 30 godzin teoretycznych i 30 godzin praktycznych i dopiero ten dokument uprawnia do podejścia do egzaminu państwowego. Sam egzamin składa się z części teoretycznej, do której można się przygotować dzięki dostępnym oficjalnie zestawom testów oraz części praktycznej, czyli jeździe pod nadzorem egzaminatora.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz