Przeprowadzka za granicę. Jak ją zaplanować?

Przeprowadzka za granicę to dość trudne przedsięwzięcie, wymagające nie tylko starannego zaplanowania, ale też dużej wiedzy i umiejętności. Planując wyjazd do innego kraju dobrze więc skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.

Od 2004 do 2013 prawie 2 miliony Polaków na stałe wyjechały z kraju. Za granicę wyjeżdżamy zazwyczaj do pracy (prawie 73% przypadków), zaś na kolejnych miejscach uplasowały się takie powody jak sprawy rodzinne (niemal 16%), edukacja (5,7%). Krajem najczęściej przez nas wybieranym jako cel emigracji jest Wielka Brytania, w której w 2013 mieszkało aż 645 tysięcy Polaków. W Niemczech było nas natomiast ponad pół miliona, a znaczne mniejszości polonijne działały ponadto w Irlandii (115 tysięcy) i Holandii (105 tysięcy).

Grono Polaków mieszkających za granicą stale się powiększa, a każda przeprowadzka to nie tylko spore zamieszanie w życiu osobistym, ale też naprawdę poważne wyzwanie logistyczne. Bez względu na to, czy wyprowadzasz się na kilka miesięcy, czy też wyjeżdżasz z myślą o pozostaniu na stałe, przewiezienie całego (lub sporej części) dobytku może być źródłem dużych problemów. Warto więc wcześniej starannie wszystko zaplanować i skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Czy wszystko będzie potrzebne?

Przygotowania do przeprowadzki warto zacząć od przejrzenia swoich rzeczy. Niemal na pewno są wśród nich przedmioty, które w nowym miejscu nie będą ci potrzebne. Mogą to być ubrania, których członkowie twojej rodziny już nie noszą, uszkodzone sprzęty, których z jakichś powodów żal ci wyrzucić lub od dawna denerwujące cię stare meble. Przeprowadzka to najlepsza okazja do tego, by się ich pozbyć – niekoniecznie wyrzucić, ale też na przykład oddać potrzebującym lub znajomym.

Następnie przedmioty, które zamierzasz zabrać ze sobą podziel na dwie lub trzy grupy. Pierwsza to największe przedmioty (te oddaj w ręce pracowników firmy transportowej), druga zaś – drobiazgi, które możesz zabrać ze sobą do samolotu, autokaru lub własnego samochodu. Trzecią grupę warto natomiast wydzielić, jeśli przeprowadzka ma być tylko tymczasowa i po jakimś czasie planujesz wrócić do domu. Magazynowanie takich przedmiotów możesz zlecić dobrej firmie zajmującej się przeprowadzkami i po powrocie do kraju po prostu je odebrać.

Zaufaj profesjonalistom

Teraz przed tobą najtrudniejszy etap – pakowanie. Zabezpieczenie przedmiotów przed uszkodzeniem w transporcie wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. Dlatego planując przeprowadzkę na tak dużą odległość nie warto polegać na umiejętnościach swoich i przyjaciół, już na etapie pakowania korzystając z pomocy doświadczonych specjalistów. Decydując się na taką usługę zyskujesz bowiem pewność, że nawet najdelikatniejsze przedmioty do celu dotrą w nienaruszonym stanie.

Pamiętaj też, że największe przedmioty, takie jak łóżka, szafy czy tapicerowane meble do transportu najpewniej trzeba będzie zdemontować. I tym razem najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy wyspecjalizowanej w organizowaniu przeprowadzek. Jej specjaliści zadbają o to, by przy rozkręcaniu meblom nic się nie stało, a ich poszczególne elementy odpowiednio zabezpieczą. Po przyjeździe fachowcy zaś złożą twoje meble, które w nowym mieszkaniu będą wyglądały dokładnie tak samo, jak przedtem.

Czy bać się formalności?

Przeprowadzka za granicę to nie tylko transport. Jak przypomina Katarzyna Wandelt-Baraniak z poznańskiej firmy 123Przeprowadzki, przenosząc się za granicę musimy przygotować się na dodatkowe formalności: Szczególnie trudne pod tym względem są przeprowadzki do krajów nie będących członkami Unii Europejskiej, na przykład Norwegii lub Szwajcarii – mówi Wandelt-Baraniak – bo przewożone towary powinny być objęte cłem. By go uniknąć, powinniśmy postarać się o zakwalifikowanie ich jako mienie przesiedleńcze.

Będzie to możliwe w przypadku tylko niektórych przedmiotów (między innymi samochodów, mebli czy zwierząt gospodarskich), jeśli udowodnisz, że faktycznie wchodzą one w skład twojego majątku. W załatwieniu formalności w urzędzie celnym pomoże dobra firma przeprowadzkowa. Katarzyna Wandelt-Baraniak: Przygotowujemy wszystkie dokumenty i formalności związane z cłem oraz dokonujemy niezbędnych odpraw celnych.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz