Zdjęcia krajobrazów wykonywane lustrzanką

Jeśli posiadamy lustrzankę lub aparat wyposażony w znacznie większą matrycę niż w przypadku zwykłych kompaktów i chcemy wykonać ciekawe zdjęcie krajobrazu, to coś takiego będzie od nas wymagało nieco większego wysiłku niż samego tylko skierowania obiektywu w odpowiednią stronę i naciśnięcia przycisku.

W przypadku takiego aparatu musimy liczyć się z o wiele mniejszą głębią ostrości. W większości przypadków tak duża matryca występuje w lustrzankach, choć obecnie coraz większą popularność zdobywają również bezlusterkowe aparaty o zbliżonych parametrach. Rozmiar matrycy ma wpływ przede wszystkim na długość ogniskowej normalnej.

W przypadku lustrzanek mieści się ona w przedziale 25 do 43 mm – jest to znaczna różnica w porównaniu do kompaktów, przy których długość ogniskowej to około 7-10 mm. Rzeczywista wartość ogniskowej jest bardzo łatwa do sprawdzenia – zwykle znajdziemy ją wygrawerowaną na obiektywie aparatu.

Obiektywy typu zoom pozwalają na regulowanie długości ogniskowej w określonych przedziałach. W przypadku teleobiektywów otrzymujemy ogniskową znacznie dłuższą niż normalne, zaś obiektywy szerokokątne – krótszą. Cały czas jest tutaj mowa o ogniskowych rzeczywistych. Długość ogniskowej rzeczywistej może decydować przede wszystkim o głębi ostrości wykonywanych zdjęć.

Zdjęcia z lustrzanki

Głębia ostrości obrazu jest zwykle odwrotnie proporcjonalna do kwadratu ostrości rzeczywistej. Posiadając zatem 2x dłuższą ogniskową, otrzymujemy 4x mniejszą głębię ostrości. Osoby które wcześniej korzystały jedynie z kompaktów i nagle zmienili swój aparat na lustrzankę mogą mieć pewne trudności z przywyknięciem do znacznie mniejszej głębi ostrości. Jest to szczególnie problematyczne w czasie fotografowania krajobrazów, kiedy to potrzebne jest nam zdjęcie o wysokim przedziale odległości.

W przypadku aparatów kompaktowych głębia praktycznie zawsze jest na tyle duża, aby praktycznie jedynym problemem pozostawało jej zmniejszanie, głównie w czasie wykonywania zdjęć portretowych. Jeśli chcemy wykonać rzeczywiście dobre zdjęcie lustrzanką, to będziemy musieli już znacznie lepiej się postarać – uzyskanie zadowalającej ostrości nie jest w tym przypadku takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Aby uzyskać zadowalające efekty, należy przede wszystkim ustawić dużą wartość przysłony f. Nie możemy jednak z tym przesadzać, bowiem zbyt duża wartość prowadzi z kolei do zjawiska tak zwanej dyfrakcji. Współczynnik ten jest niezwykle istotny – jego wartość musimy dobierać na podstawie tego, jakie dokładnie rzeczy i obiekty fotografujemy. Istnieje oczywiście wiele innych funkcji które mogą mieć wpływ na jakość wykonanego przez nas zdjęcia – o wszystkie z nich należy zadbać z najwyższą uwagą.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz