Okulary na letnią porę – o czym pamiętać przy zakupie?

Letnie upały i słoneczna pogoda może dla wielu być ulubionym czasem w roku, ale nie jest też bez wad. Do takich możemy na pewno zaliczyć wyjątkowo mocną ekspozycję na słońce, która przecież przynosi ze sobą nie tylko wakacyjną opaleniznę. Szkodliwy wpływ promieniowania UV może być łagodzony na różne sposoby, z których najczęstszym jest stosowanie kremów z filtrem. I okularów – również z filtrem.

Okulary przeciwsłoneczne trzeba mieć

O negatywnym wpływie promieni UV powiedziano już wiele. Wystarczy przypomnieć, że właśnie ultrafiolet może powodować oparzenia, podrażnienia, choroby – w tym nowotworowe. Nie bez znaczenia jest również wpływ promieniowania UV na estetyczną stronę naszego ciała. Chodzi mianowicie o przyspieszanie rozpadu włókiem kolagenowych, przez co skóra traci swoją elastyczność.  Mówimy wtedy o zjawisku fotostarzenia się skóry, na które bardzo narażone są zwłaszcza okolice oczu. Tak więc dla zachowania zdrowia i urody po okulary sięgać warto. No  dla stylu, bo przecież nie sposób zaprzeczyć, że okulary przeciwsłoneczne często są bardzo ważnym i rzucającym się w oczy elementem outfitu. Przeróżne rodzaje oprawek okularów, ich kształt, barwa szkieł – to wszystko sprawia, że idealne okulary dla siebie dobierze chyba każdy. Czym zaś kierować się, chcąc kupić okulary przeciwsłoneczne, które będą jak najlepiej pasować do stylizacji, urody, twarzy?

Bardzo często polecanym rozwiązaniem jest zdanie się na zasadę kontrastów. Oznacza to, że dobieramy takie oprawki okularów, które stanowią przeciwieństwo kształtu twarzy. Dzięki temu nadajemy jej większej harmonii i sprawiamy, że stylistycznie wszystko bardzo ładnie się łączy. Przykładowo osoby o kwadratowej twarzy mogą zdecydować się na oprawki lekko zaokrąglone, co łagodzi rysy i nadają buzi większej pociągłości. Z kolei twarze owalne i krągłe lubią się z modelami o wyraźnie zaznaczonych kątach, czyli z oprawkami geometrycznymi, prostokątnymi.

Są też formaty oprawek, które można nazwać klasycznymi i sprawdzającymi się już przez całe pokolenia. Do takich zaliczymy okulary Aviator, czyli bazujące na kształcie wymyślonym przez Ray-Ban dla amerykańskich pilotów. Duże, solidne, mocno przesłaniające twarz. Lubiane zwłaszcza przez mężczyzn, ale i kobiety z dobrym efektem sięgają po nie. Podobnie jak chętnie zakładają okulary kocie – bardzo charakterystyczne, sprawdzające się ze szkłami korekcyjnymi i przeciwsłonecznymi. Wyciągnięte do góry rogi okularów wydłużają optycznie twarz, ale też nadają jej tzw. pazura. Możliwości modowych na pewno jest wiele, ale rzecz jasna nie można zapomnieć, że pierwszoplanowe są walory ochronne okularów.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Musimy zwrócić uwagę, że w okularach przeciwsłonecznych nie chodzi tylko o to, by miały one ciemne szkła. Pierwszoplanową kwestią jest to, czy są one wyposażone w tzw. filtry UV. To dzięki nim blokowane jest szkodliwie promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB (UVC nie dociera do powierzchni ziemi). Tak więc dopiero obecność filtra daje nam gwarancję, że oczy będą należycie chronione. Dlatego też kupować warto wyłącznie te okulary, co do których mamy pewność, że posiadają filtr – informacja o tym jest zamieszczona na okularach i powinna być opisana jako UV400. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na klasę filtra, którą mierzy się w skali 1-4. Najwyższa, czwarta, polecana jest do tropików albo na lodowce, ale w lecie, dla przeważającej większości osób sugerowana jest trzecia.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz